Norsk Energi konsulent for modernisering av varmeanlegg ved UiO
Sjefskonsulent Åge Håland
Universitetet i Oslo (UiO) har installert et avansert reguleringssystem som reduserer vannmengdene gjennom sentralvarmeanleggene på Blindern. Norsk Energi har vært konsulent for ombyggingen som gir lavere energiutgifter og bedre varmekomfort. En lavere returtemperatur på vannet er også gunstig for fjernvarmeleverandøren Hafslund.
Bygningsmassen ved UiO er på 500 000 kvadratmeter og huser 40 000 studenter og ansatte. Det er et av Norges største bygningskomplekser.
- Dette har vært en stor jobb for Norsk Energi. Vi har jobbet med dette i nesten 3 år og kommet med forslag til modernisering av eksisterende varmeanlegg. I tillegg har vi hatt byggeledelsen
Konsulent Eirik Johan Horve
for prosjektet, sier sjefskonsulent Åge Håland i Norsk Energi. Han har jobbet tett sammen med konsulent Eirik Johan Horve i Norsk Energi, samt teknisk personale ved UiO og konsulenter for automatikk og el-arbeider og Hafslund Fjernvarme.
UiO fornøyd Både UiO og Hafslund Fjernvarme er fornøyd med moderniseringen av varmeanlegget. - Vi har fått en mer effektiv styring av energien. Vi kan dermed utnytte fjernvarmen langt bedre ved å ha lavere temperatur, samt at vi får lavere returtemperatur, sier senioringeniør VVS John Helge Stensrud ved teknisk seksjon på UiO i en kommentar.
Salgsdirektør Stein Randby
Salgsdirektør Stein Randby i Hafslund Fjernvarme beskriver moderniseringen av varmeanlegget ved UiO som en vinn vinn-situasjon. - Vi måler nå mer enn 10 grader lavere returtemperatur fra sekundæranleggene på Blindern under ellers like forhold. Dermed har både UiO og Hafslund lavere energitap i sine nett, og energiforbruket til sirkulasjonspumpene blir mindre. Vi kommer til å bruke erfaringene fra UiO hos andre kunder i årene framover, sier Randby.
Til forsiden
Vi har nå fått et mer effektivt og miljøvennlig varmeanlegg, sier senioringeniør VVS John Helge Stensrud ved Universitetet i Oslo.
|